[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۳
  • دوره جدید

حقوق شهروند، روزنامه شیراز نوین

اعاده حیثیت یا ادعای شرف 

شیرازنوین- سرورالسادات طباطبایی‌زاده

امروزه در بسیاری از درگیری‌ها و مرافعات بین عوام کلمه ادعای شرف بسیار رایج است و دیده شده شخصی به دیگری نسبتی داده که آن نسبت جرم محسوب می‌شود. مثلاً می‌گوید فلانی دزد است اما برخلاف واقعیت بوده و نمی‌تواند دزد بودن شخص را ثابت کند. حال شخصی که به او نسبت دزد داده شده، می‌گوید من ادعای شرف می‌کنم. در این شماره از مطالب حقوقی به بیان معنای حقوقی این اصطلاح عرفی می‌پردازیم:
مطابق ماده 697 قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات به طور کلی اگر شخصی با سوء نیت به شخص دیگر و با علم به عدم ارتکاب، جرمی را نسبت بدهد و نتواند این نسبت را اثبات کند، شخصی که جرم به او نسبت داده شده می‌تواند علیه شخص شکایت کند. این نوع شکایت را شکایت افترا گویند که به صورت قولی می‌باشد و مجازات نسبت دهنده بسته به نسبتی که داده می‌تواند به صورت تعزیری یا حتی حدی باشد. حال اگر شخص نسبت دهنده جرم به دیگری نسبت زنا یا لواط دهد مجازات او حد قذف خواهد بود که همان 80ضربه شلاق است. اما اگر شخص نسبتی غیر از حد قذف به دیگری دهد و جرم تعزیری باشد مجازات او یک ماه تا یک سال حبس و تا 74ضربه شلاق یا یکی ازآنها حسب مورد می‌باشد.
طبق تبصره ماده 697 حال در مواردی که شخص نسبت دهنده با نشر جرم موجب اشاعه فحشا گردد، هرچند بتواند صحت این موضوع را ثابت کند، مرتکب به مجازات گفته شده محکوم خواهد شد. بدین معنا که شخصی که به او نسبت جرمی داده شده می‌تواند شکایت کند و در اصطلاح حقوقی تقاضای اعاده حیثیت کند که در عرف و بین عوام به ادعای شرف معروف است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی