[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۰۶
  • دوره جدید

مروری بر رخدادهای مهم سال ۹۵ - شیراز میزبان شایسته رقابت های ورزشی بین‌المللی

محمود شبان 

استان فارس و شیراز در سالی که گذشت، میزبان 6رخداد بین‌المللی ورزشی بود. اولین مسابقات بین‌المللی در رشته دو ماراتون با حضور ورزشکاران و دوندگان بیش از 35کشور جهان در اواخر فروردین برگزار شد. این برای اولین بار بود که ایران میزبانی یک مسابقه دو ماراتن بین‌المللی را عهده‌دار شد. مسابقات در کنار نقش رستم و در فضایی بسیار جذاب و زیبا برگزار شد که نظر تمام شرکت‌کنندگان خارجی را به خود جلب کرده بود.
دومین رخداد بزرگ و بین‌المللی ورزشی در اردیبهشت‌ماه و در رشته زیبایی اسب عرب بود که فارس میزبان اسبان اصیل ترکمن و دره‌شور کشور در هفته اسب شیراز (جام تمدن پارسه) بود.
سومین و شاید مهم‌ترین رخداد ورزشی، برگزاری مسابقات جام جهانی کشتی فرنگی شیراز بود که با شرکت 8تیم برتر جهان در سالن شهید آیت‌الله دستغیب شیراز برگرا شد.
چهارمین رقابت بین‌المللی، مسابقات رالی بود که خردادماه این مسابقات سومین دوره خود را در شیراز برگزار می‌کرد. دوره اول و دوم با شرکت‌کنندگان خارجی و ایرانی برگزار شد؛ اما امسال در این مسابقات شرکت‌کننده غیرایرانی حضور نداشت.
مسابقات بین‌المللی آزاد دارت در شیراز، پنجمین رقابت مهم بین‌المللی بود که با حضور 170ورزشکار خانم و آقا (116دارت‌انداز مرد و 54بازیکن خانم) برگزار شد. 
مسابقات بین‌المللی اسکواش (PSA)  ششمین رخداد ورزشی بود که مهرماه در شیراز و در بخش آقایان با حضور 71شرکت کننده داخلی و خارجی در باشگاه اسکواش پارس، واقع در شهرک والفجر برگزار شد تا شیراز را به عنوان یک کلان‌شهر ورزشی در سال 95 معرفی کند.
شیراز میزبان نخستین مسابقه بین‌المللی ماراتن 
روز سه‌شنبه 21 فروردین، نخستین مسابقه دو ماراتن بین‌المللی در ایران به میزبانی شیراز و با حضور ورزشکاران و دوندگان بیش از 35کشور جهان برگزار شد.
این برای اولین بار بود که ایران میزبانی یک مسابقه دو ماراتن بین‌المللی را عهده‌دار شد.
مسابقه دو ماراتن بین‌المللی از دروازه قرآن شیراز آغاز شد و در کنار مجموعه جهانی تخت‌جمشید به پایان رسید.
جام جهانی کشتی فرنگی
جام جهانی کشتی فرنگی با حضور تیم‌های ایران، روسیه، جمهوری آذربایجان، ترکیه، بلاروس، قزاقستان، آلمان و اوکراین در سالن 2500نفره شهید دستغیب شیراز برگزار شد. این رقابت‌ها در قالب دو گروه که در گروه یک تیم‌های روسیه، بلاروس، آلمان و قزاقستان و در گروه دو، ایران، جمهوری آذربایجان، اوکراین و ترکیه حضور داشتند. برای این رقابت‌ها 50هزار دلار جایزه در نظر گرفته شده بودکه به تیم‌های اول تا سوم این رقابت‌ها به ترتیب 25، 15 و 10هزار دلار جایزه نقدی اهدا شد. همچنین در این رقابت‌ها تکلیف سه فرنگی‌کار وزن‌های 66، 85 و 98 برای حضور در بازی‌های المپیک 2016 ریو مشخص شد.
نشست سالیانه کمیسیون علمی اتحادیه جهانی کشتی نیز با شرکت اعضای این کمیسیون، پیش از آغاز جام جهانی کشتی فرنگی سال 2016 در شیراز برگزار شد. دولت تورلی خانوف، رئیس کمیسیون علمی اتحادیه جهانی از قزاقستان، ایوانیس بارباس از یونان، بهمن میرزایی از ایران، بوریس پودلیوایوف از روسیه و هارولد تونومن از آلمان اعضای این کمیسیون در نشست شیراز حضور داشتند. در این نشست، سرفصل‌های تعیین شده در راستای علمی کردن کشتی و کشتی‌گیری بحث و بررسی شد.
مسابقه زیبایی اسب عرب
فارس میزبان اسبان اصیل ترکمن و دره‌شور کشور در هفته اسب شیراز (جام تمدن پارسه) بود.
روز چهارشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه ساعت ۱۱صبح با نواختن سرود جمهوری اسلامی ایران و با استقبال علاقه‌مندان به نجیب‌ترین مخلوق الهی، هفته اسب شیراز و اولین دوره جشنواره زیبایی اسبان اصیل نژاد ترکمن و سومین دوره جشنواره زیبایی اسبان اصیل دره‌شوری (جام تمدن پارسه) به مدت ۴روز در فارس آغاز شد.
این دوره از مسابقات و جشنواره زیبایی کشوری با همت هیئت سوارکاری استان فارس و کمیته جشنواره و زیبایی هیئت سوارکاری استان فارس و نظارت فدراسیون سوارکاری جمهوری اسلامی ایران، داوری بابک شکی و سینا ظهیر و سرکلانتری مجتبی معتمدی آغاز شد و گروه مادیان‌های اصیل اسبان ترکمن از سراسر کشور داوری شدند.
اولين راند رالی قهرمانی كشور 
اولین راند رالی شیراز (قهرمانی کشور) در سال 95، روزهای 6 و 7 خرداد در شیراز برگزار شد.
شيراز 2سال پياپی ميزبان مسابقات رالی بود؛ اما اين مسابقات امسال برگزار نشد و به جای آن، مسابقات رالی قهرمانی کشور در شیراز برگزار شد.
استان فارس در روزهای ابتدایی خرداد 1395، میزبانی دور نخست از سری رقابت‌های رالی قهرمانی کشور را بر عهده داشت؛ مسابقه‌ای که در مسیری به طول تقریبی 800کیلومتر در شهرستان‌ها و راه‌های روستایی نزدیک به مرودشت برگزار می‌شد.
پارکینگ هتل جهانگردی در نزدیکی محوطه تاریخی تخت‌جمشید، محل تمرینات و کمپینگ تیم‌ها بود و مسیر رقابت‌ها در قالب دو روز و 12مرحله مختلف در مسیرهای آسفالت، شوسه، خاکی، بستر خشک دریاچه نمک و مسیر کوهستانی در میان درختان بنه در دامنه کوه‌های زاگرس تعیین شده بود.
مسابقات بین‌المللی دارت
مسابقات آزاد بین‌المللی دارت شیراز  با حضور 170ورزشکار خانم و آقا (116دارت‌انداز مرد و 54بازیکن خانم) در شیراز برگزار شد و طی آن، حسین اعرابی در بخش آقایان و دنیز هشتبران در بخش بانوان به مقام نخست رسیدند.
این رقابت‌ها با حضور حیدرعلی کامیاب مدیرکل ورزش و جوانان استان فارس، محمد علی‌پور رییس فدراسیون انجمن‌های ورزشی، موسوی معاون اداره کل ورزش، دلداه مهربان سرپرست دبیری فدراسیون، اسدالله پورداوود سرپرست هیئت انجمن‌های ورزشی استان فارس و دیگر مسئولان این استان برگزار شد.
همچنین حمید آذرپور و حمیدرضا شایسته‌زاد رییس و نایب‌رییس انجمن دارت کشور، مهدی شایسته سرمربی تیم ملی دارت کشور، کامبیز ایوب‌زاده مدیر کمیته برگزاری این مسابقات و رییس کمیته دارت استان فارس نیز در این مسابقات حضور داشتند.

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی