[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۲۹
  • دوره جدید

گفتگوی شیرازنوین با پزشکانی که حق‌الزحمه اختیاری از بیماران دریافت می‌کند

معراج انسانیت در پرتو سوگند پزشکی

محمد شبیری   
 در روزگاری که همه پزشکی را به عنوان شغلی با درآمد بالا به شمار می‌آورند، پزشکانی در شیراز هستند که شرافت و اخلاق شغلی خود را به پول ترجیح داده‌اند. پزشکی که به بیمارانش پاکت می‌دهد که حق ویزیتش را بر اساس تمکن مالی و محرمانه پرداخت کنند یا پزشکی که خانه‌اش را به مرکز درمانی تبدیل می‌کند، ازجمله کسانی هستد که اخلاق را به مادیات ترجیح داده‌اند. 
به گزارش خبرنگار شیرازنوین، شاید کمتر شغلی باشد که انسان‌ها از بدو تولد تا آخرین لحظه از زندگی به آن نیاز دارند و بی‌شک آن شغل شریف، پزشکی است.
اصلاً شاید به همین دلیل است که یکی از آرزوهای بزرگ کودکی‌مان این بوده که شغل پزشکی را همیشه در سر بپروانیم و با انتخاب این شغل و خدمت به هم‌نوعان، خودمان را راضی نگه داریم و روح خود را اوج دهیم و به زیباترین لحظاتی که قرار است در آینده برای جامعه رقم بزنیم، فکر کنیم.
هنوز هم هستند پزشکانی که در این دنیای قریب، امثال دکترقریب‌ها، خدادوست‌ها و... را الگو قرار داده‌اند و با دوست داشتن خدا، هر روز برای عزت دادن به شغل شریف پزشکی با نیت خدمت به خلق و نیز رفتار صادقانه و خالصانه به شغل طبابت ارج می‌نهند.
مصاحبه با چنین پزشکانی که از رفتارشان یاد کردیم، قدری سخت بود؛ زیرا مصداق این را داشت که بخواهیم از میان اقیانوس زیبایی‌ها، تنها از چند زیبایی یاد کنیم. اخلاق و شرافت پزشکی در شیراز را یک پزشک متخصص هجی کرده است. او از بیماران می‌خواهد هرچه در توان مالی دارند به عنوان حق ویزیت پرداخت کنند.
این پزشک متخصص داخلی و فوق تخصص بیماری‌های عفونی، برای دریافت ویزیت از بیماران، مُهری بر پاکت زده با این عنوان که: «مبلغ ویزیت 35هزار تومان است. اگر مقدور نباشد پرداخت مبلغ ویزیت دلخواه است» انتخاب کرده است.
دکتر محمود مرتضوی در گفت‌وگو با خبرنگار ما، با بیان اینکه هدف از انجام این امر اجرای وصیت پدرم بود، در توضیح بیشتر گفت: قرار بود تنها در هفته یک روز درمان برای بیماران رایگان باشد؛ اما به این نتیجه رسیدم که چرا تنها یک روز را رایگان قرار دهم، بلکه به بیماران پاکتی برای پرداخت ویزیت ارائه شود تا با در نظر گرفتن کرامت انسانی آنها در صورت توان مالی، مبلغ دلخواه را پرداخت کنند.
این پزشک متخصص با بیان اینکه هیچگاه پاکت را در مقابل بیماران چک نکرده‌ام گفت: همیشه بر این امر معتقدم که هیچگاه بیماری که نیازمند است، سعی بر سوءاستفاده از این کار ندارد.
دکتر مرتضوی با اعلام اینکه کار خیر هیچگاه نیاز به تبلیغ و به بوق و کرنا گذاشتن ندارد، افزود: انسان‌ها باید شخصاً از کاری که انجام داده‌اند، احساس آرامش کنند. وی بیان کرد: پزشکان زیادی هستند که حتی نصف دستمزد خود را دریافت می‌کنند و گواه این موضوع، دکتر نیک‌اقبالیان جراح پیوند کبد است که در مقابل عمر و سلامتی که به بیماران اهدا می‌کند، تنها مبلغی جزئی از دستمزد خود را از بیمار دریافت می‌کند. بسیاری از پزشکان همانند دکتر ملک‌حسینی‌ها هستند که این‌چنین با شوق و ذوق درونی خود سعی بر انجام خدمت دارند.
دکتر مرتضوی هزینه مطب را بسیار بالا عنوان کرد و گفت: باید این را هم در نظر گرفت که برخی از پزشکان، مخارج بالای مطب خود را به سختی درمی‌آورند؛ زیرا پزشکان هم باید به نسبت تلاشی که داشته‌اند از درآمد نسبی برخوردار شوند.
این پزشک متخصص اضافه کرد: متأسفانه دید اقتصادی که در جامعه حاکم است، همه را به سمت ارزش‌های مالی و اقتصادی سوق داده و باعث از بین بردن قداست این شغل شده و بعضی مسائل زیر پا گذاشته شده است. غیر از این پزشک شرافت‌مند، پزشکان دیگر نیز هستند که بخشی از درآمد خود را صرف بیماران نیازمند می‌کنند. کسی که بانی مجمع پزشکانی است و سعی بر انجام اقدام خیر برای نیازمندان واقعی جامعه دارد. دکتر جواد کجوری با بیان اینکه پزشک باید حکیم و سودمند باشد گفت: امروزه بحث اخلاق و حرفه‌ایگری، بحث روز دنیا است و این موضوع مختص ایران یا قطب پزشکی کشور نیست. از این رو نیاز است برای این حلقه مفقوده و اجرای اخلاق پزشکی، راهکار اساسی ارائه شود؛ زیرا این معضل در تمام دنیا وجود دارد. این فوق‌تخصص قلب و عروق درباره اینکه دلیل انجام این‌گونه اقدامات خیر بر چه اساسی بوده، در پاسخ گفت: باید انجام این چنین رفتارهایی بدون اسم و نام بماند و تنها باید تبلیغی صورت گیرد تا همه دست بر دست هم دهیم تا انجام امور خیر به عنوان یک فرهنگ قلمداد شود. این پژوهشگر برتر دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: چنانچه بخواهیم پزشکی را به عنوان شغل نگاه کنیم، برخی به دنبال کسب درآمد هستند و این امر باعث شده با بحران مواجه شویم.
این استادتمام دانشگاه شیراز به برگزاری کنگره‌های آموزشی پزشکی اشاره داشت و گفت: در راه ارج نهادن به شغل پزشکی، باید سرمایه‌گذاری شود تا بیشتر شغل پزشک به حکیم بودن، صوفی‌گری و روحانی بودن معرفی بشود و پزشکان، سود و منفعت خود را به بیمار ترجیح ندهند؛ زیرا این موضوع به یک بحران تبدیل شده است.
مدیر گروه آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز اضافه کرد: بحث حرفه‌گری، یکی از ویژگی‌های اخلاقی هر فرد است و نمی‌شود تنها با کلاس درس آموزش داد و این امر باید از همان کودکی و در شکل‌گیری افراد به وجود آید. دانشگاه فقط می‌تواند با برگزاری کنگره‌های بین‌المللی، موارد را هشدار و راهکار ارائه دهد.
دکتر کجوری تأکید کرد: صنف پزشکی در جامعه، بهترین خدمات را ارائه می‌دهد و مال‌گرایی تنها شامل درصد قلیلی از هر جامعه می‌شود.
این فوق‌تخصص قلب و عروق با بیان اینکه در دانشگاه علوم پزشکی رابطه استاد و دانشجو یک رابطه مرید و مرادی است، گفت: بسیاری از اساتید هستند که امروزه برای من الگو شده‌اند از جمله دکتر البرزی، دکتر شاهچراغی، دکتر تابعی، دکتر اعرابی، دکتر ملک‌حسینی و وجود چنین افرادی در جامعه پزشکی، می‌تواند دانشجو را هدایت کند.
شاید این را هم نباید در باور اشتباهمان بپرورانیم که عده‌ای از پزشکان، با داشتن قرارداد با داروخانه آزمایشگاه و دادن وقت‌های چندین ماهه سعی دارند بیمارهایشان را بیشتر ببینند، البته این باور مختصاندک قلیل پزشکانی هستند که حتی بیماران هم چندان رغبتی برای گرفتن طبابت به آنان را ندارند؛ آری هستند پزشکانی در این شهر  که خانه 250 متری خود را جهت احداث مراکز بهداشتی و درمانی اهدا می کنند و طولی نمی کشد خداوند خانه ای به پاس این اقدام نیک، به آنها  عطا می‌کند.
در ادامه، پای صحبت پزشکی که تلاش دارد بدون هیچ چشم‌داشتی صحبت کردن و شنیدن را به کودکانی که ناشنوا به دنیا آمده‌اند، برگرداند و به بیماری خاموش ناشنوایی آنها پایان دهد نشستیم.
دکتر سیدبصیر هاشمی، پزشکی را تنها یک هنر می‌داند و بیان می‌کند: رعایت اخلاق پزشکی امروزه به عنوان یکی از اصول حرفه‌‌ای بودن در هر صنفی است که در جامعه پزشکی بسیار بر آن تأکید شده است. رئیس مرکز کاشت حلزونی و شنوایی فارس با بیان اینکه بی‌اعتمادی در جامعه پزشکی امروزه به معضل تبدیل شده، گفت: این وظیفه مسئولین مربوطه نظام پزشکی و دانشگاه است که در این امر تلاش داشته باشند تا بتوانیم اعتماد را به جامعه پزشکی برگردانیم و بیماران، خدماتی مطلوب دریافت کنند.
معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شیراز در بخش دیگری، به موضوع زیاد شدن تعداد پزشکان و منجر شدن به کم شدن زمینه کاری برای آنها اشاره داشت و افزود: نیاز است مسئولین مربوطه در خصوص این موضوع تدابیر بیشتری بیاندیشند تا مشکلات جامعه پزشکی قدری کمتر بشود. در این میان دکتر مهران کریمی، فوق‌تخصص سرطان کودکان هم از جمله پزشکانی بود که نیاز بود در این گزارش معرفی شود؛ زیرا او هم همانند دیگر همکاران خود با اهدای بخشی از درآمد و  دارایی خود، تلاش دارد در امر بیماران هموفیلی ادای دین کند.
این استاد تمام‌وقت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، هدف از انجام این اقدام را وظیفه‌ای نسبت به بیماران دانست که او را به این سطح علمی رسانده‌اند و حالا تلاش دارد دین خود را به بیماران ادا کند.
این فوق‌تخصص فارموکولوژی عقیده دارد سوگندنامه تنها کاغذی است که پزشکان در دانشکده یاد می‌کنند؛ بلکه سوگندنامه باید در رفتار و عمل افراد باشد.
دکتر مهران کریمی، اخلاق پزشکی را در حفظ حرمت و احترام به بیمار دانست و افزود: در همه جای دنیا مسائل عقیدتی و دینی، از جمله مواردی است که باید در هر وضعیت شغلی رعایت شود و مسئولین باید تلاش داشته باشند چنانچه پزشکی مشکلی ایجاد کند، دیگر اجازه کار کردن را برای او قدری مشکل کنند.
به عقیده این پزشک فوق‌تخصص سرطان‌شناسی، لازمه پزشک شدن داشتن اخلاق و رفتار حسنه است که بیمار بتواند با پزشک خود ارتباط برقرار کند تا مشکل و بیماری وی راحت‌تر تشخیص داده شود.

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی