[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۲۹
  • دوره جدید

گفتگو با محیط بانی که هدف گلوله شکارچیان قرار گرفت- شکارچیان دوست نادان من هستند

    محمد شبیری
 به گفته خودش، شغل او از یک آگهی در روزنامه  شروع شده است. زمانی که اداره حفاظت محیط زیست استان برای جذب نیرو از علاقه‌مندان دعوت به همکاری کرد، او هم تصمیم گرفت حرفه پزشکی و رسیدگی به وضعیت بیماران را کنار بگذارد و مراقب حیوانات و مراتع باشد.
رنج خدمت در مناطق دشوارگذر را تاب می‌آورد تا در برابر تفریح شكارچیان، سینه سپر كند. بارها پیش آمده که پس از دیدن حیوان شكار شده گریه كند، جانش را کف دستش بگیرد و پرندگان کمیاب را در خشکسالی سیراب کند و برای آنها دانه بریزد. بارها پیش آمده که برای همکارانش پیراهن مشکی بپوشد، همکارانی که در دوربین تفنگ شکارچیان بی‌رحم رصد شده‌اند و تمام. جنگل با تمام جزئیاتش برای او عاشقانه‌ای ناب است.
علی آرندی، 15سالی می‌شود که شغل محیط‌بانی را انتخاب کرده است. این محیط‌بان 93ساله درباره فعالیتش در این عرصه می‌گوید: پس از اتمام دوران سربازی، با مدرك كاردانی ازطریق آگهی جذب نیروی محیط‌بان در روزنامه فعالیت خود را در اداره كل حفاظت محیط زیست فارس پس از آزمون در منطقه شكار ممنوع « كوه درا» آغاز کردم.
 وی که در منطقه 4گانه تحت حفاظت محیط زیست فارس فعالیت کرده است ادامه می‌دهد: محیط‌بانی شغل بسیار سختی است و دوام آوردن در این حرفه، مشقت فراوانی دارد. از ساعت 4صبح بیدار می‌شوم و ابزار مورد نیاز، اما كم‌حجم خود را برای حمل در ارتفاعات برمی‌دارم و آماده کار می‌شوم.
آرندی می‌افزاید: قبل از طلوع آفتاب با پیمودن 1700 تا 1800متر ارتفاع، خود را به بالای كوه می‌رسانم تا از تخریب مراتع و جنگل‌ها، همچنین تلف‌شدن حیوانات جلوگیری کنم.
وی به اهمیت این شغل و لذت حفاظت از حیات وحش اشاره می‌کند و می‌گوید: محیط‌بان عاشق طبیعت و حیات وحش است و این انگیزه و علاقه باعث می‌شود سختی‌های کار به نظر نیاید. اسلحه كلاشینکفی که با خود حمل می‌کنیم، 6كیلوگرم وزن دارد و باید برای 4روز تمام وسایل مورد نیاز شامل ابزار محیط‌بانی و خوراک را در یک کوله‌پشتی بگذاریم و در مناطق خطرناک بیتوته کنیم.
آرندی که یک بار مورد اصابت گلوله شکارچیان نیز قرار گرفته است، ادامه می‌دهد: شکارچیان را دوستان نادان خود می‌دانیم. یکی از این دوستان نادان به من شلیک کرد که خوشبختانه گلوله به سنگی برخورد و آن را نصف کرد، البته نزدیک بود همان سنگ جانم را بگیرد ولی این اتفاق نیفتاد تا همچنان در این حرفه بمانم. در اولین برخورد با شکارچیان شیوه نصیحت را در پیش می‌گیریم اما اگر کارساز نبود مجبور به اقدام قانونی می‌شویم، گاهی برای دستگیر کردن یک شکارچی 5 سال معطل شده ایم.
 این محیط بان درباره حس و حالش در زمان دستگیری یک شکارچی متخلف اضافه می‌کند: وقتی او را دستگیر می‌کنیم حال خوبی داریم و احساس می‌کنیم جان چند حیوان را نجات داده‌ایم. گاهی اوغات نیز حتی پیش آمده که جان شکارچی را هم نجات دهیم، زمانی که از ارتفاع پرت شده اند و کسی نبوده به فریادشان برسد.
 آرندی میزان محکومیت را برای متخلفان موثر می‌داند و ادامه می‌دهد: محکومیتی که از سوی قوه قضاییه تعیین می‌شود در جلوگیری از جرم بسیار مؤثر است و بسیار اتفاق افتاده که شکارچی متنبه شده، به محیط‌بانی علاقه نشان داده است. گاهی قاضی برای او فعالیت در حرفه محیط‌بانی را در نظر می‌گیرد که با این اتفاق، او نسبت به اهمیت نگهداری از محیط زیست مطلع می‌شود.
 وی در پاسخ به این سؤال که آیا حیوان درنده‌خویی به شما حمله کرده است می‌گوید: حیوانات خلق‌وخوی عجیب و غریبی دارند و انگار متوجه می‌شوند که ما حامیانشان هستیم. یک بار در فاصله 2متری با پلنگ ایرانی روبه‌رو شدم، به صورتم خیره شد، مکث کرد و راهش را به سمت دیگری کج کرد.
خانواده آرندی هم به محیط زیست علاقه بی‌حد و اندازه‌ای دارند و از دوستداران پروپا قرص طبیعت به شمار می‌روند. او در این خصوص می‌گوید: آنها مثل همکارانم هستند و در این خصوص عقاید مشترکی داریم. البته این مهم باید از دوران کودکی به افراد آموخته شود تا با این ذهنیت رشد کنند.
او یک بار هم در هنگام دستگیری یک شکارچی مصدوم شده و پایش پیچ خورده است.
آرندی، حفاظت از محیط زیست را به مرزبانی تشبیه می‌کند و می‌افزاید: پس از دیدن خون حیوانی که توسط یك شكارچی ریخته شده است، اوقاتم تلخ می‌شود و بی‌اختیار گریه‌ام می‌گیرد. حاضرم برای حفاظت از میراث طبیعی جانم را هم از دست بدهم، مانند 23شهید این عرصه که برای پاسداری از محیط زیست در فارس جان خود را از دست داده‌اند. او به آتش‌سوزی در استهبان اشاره می‌کند و می‌گوید: لاک‌پشتی در آتش‌سوزی صدمه دیده بود و من همه ذخیره آب روزانه‌ام را روی آن ریختم تا زنده بماند. برف و طوفان و سیل در حرفه آرندی تأثیری ندارد و تنها زحمتش را بیشتر می‌کند. یک محیط‌بان 18ساعت به صورت پیوسته كار می‌كند و فقط مجاز است 12‌ساعت استراحت کند و در کنار خانواده باشد.

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی